About This Project

MIEJSKI PLASTER

Miejski plaster to pomysł na łatanie “dziur” w urbanistycznej tkance. Dzisiejsze polskie miasta często nadal nie nasyciły w pełni swej struktury. Wiele miejsc jest pustych lub straszą nieskończonymi inwestycjami. Tereny te, zamknięte dla mieszkańców, ograniczają użytkową przestrzeń miasta, a miasta wylewają się poza swoje granice rozrastającymi się sub-urbiami. Jedną przyczyn dlaczego przestrzenie te dalej stoją nieużywane jest (jak tłumaczą się władze miasta lub prywatni właściciele) brak pieniądzy. Dlatego chcemy zaproponować projekty tanie, łatwe w budowie lub rozbudowie, szybkie w realizacji.

Mają to być obiekty głównie tymczasowe z możliwością przekształcenia w stałe lub do szybkiej rozbiórki, gdy zmienią się potrzeby lub po prostu się nie sprawdzą. Projekty mają oddziaływać w skali lokalnej, rozwiązując problemy danej społeczności. Każdy z projektów, swoją funkcją odpowiadałby problemom danego rejonu, określanym na podstawie analiz i konsultacji społecznych. Program obejmuje co najmniej kilka małych projektów, co pozwala na przetestowanie wielu metod współpracy i dochodzenia do celu. Chcielibyśmy na każdej z wybranych działek przetestować inny model pracy nad projektem. Od partycypacji społecznej, poprzez warsztaty studenckie, po zapraszanie architektów z innych miast lub krajów Europy; współpracę ze specjalistami z dziedzin pokrewnych (artyści zajmujący się interwencjami w przestrzeni, dizajnerzy, socjolodzy) lub realizację projektów we współpracy z organizacjami pożytku publicznego.

GARAŻ

Projekt Garaz stanowi przykład projektu “Miejskiego Plastra”.

Ulica Ofiar Oswiecimskich staje sie z roku na rok popularniejsza i bardziej zatłoczona. Liczne knajpki i restauracje przyciągają mieszkanców i turystów, a piękne kamienice i świetna lokalizacja w centrum miasta stanowią idealne dla tego podłoże. Latem coraz więcej widać tu ogródków, ustawianych obecnie już po obu stronach drogi. Wzdłuż  jednej ze stron ulicy widac szereg garaży. Są one wykorzystywane przez tamtejszych mieszkańców, jednak nie stanowią atrakcji ani pod względem wizualnym ani praktycznym. Oczywistym jest, że nie możemy ingerować w ich istnienie jednak można pomyśleć o wykorzystaniu przestrzeni wokół nich.

Proponujemy lekką konstrukcję drewnianą, tworzącą nadbudowę dla istniejących budynków. Nieszkodliwa dla użytkowników stanowiłaby patio, taras, lub nawet plażę, stając się konkurentem dla istniejących już ogródków letnich. Przeniesienie części z nich na inny poziom pozostawiłby na poziomie ulicy trochę oddechu, którego pomału zaczyna tam brakować.

 

 

Lokalizacja

Wrocław ul. Ofiar Oświęcimskich

Category
architektura tymczasowa, mała architektura