About This Project

POCZEKALNIA

Poczekalnia to jeden z serii projektów „Miejskiego Plastra”, czyli ideii zagospodarowania pustych, zaniedbanych, miejsca w mieście, na których wykorzystanie miasto lub właściciel nie mają pomysłu / pieniędzy.

Najważniejszą częścią projektu jest tutaj lokalizacja. Skrzyżowanie ulic: Kazimierza Wielkiego i Ruskiej jest bowiem miejscem zwykle zatłoczonym, nie oferującym nic poza drogą i przejściem dla pieszych. Równocześnie stanowi ono jednak przedsionek dla studenckiego zakątka jakim jest Pasaż Niepolda i Kina Helios, znajdującego się tuż za rogiem. Narożna kamienica zakończona jest pustą ścianą szczytową, przed którą niegdyś stały i funkcjonowały budki telefoniczne. Dziś pozbawione swej fukcji jedynie straszą, zakrywając interesujęcy kawałek zieleni. Miasto ma na to miejsce plan, jednak jest to długoterminowa inwestycja, bez sprecyzowanej daty powstania.

Sytuacja ta idealnie nadaje się dla naszej ingerencji, a planowana poczekalnia ładnie wpisuje się w kontekst. Sam projekt jest bardzo prosty. W zasadzie opiera się głównie na funkcji jaką ma pełnić. Nie chcemy wprowadzać czegoś drogiego. Pragniemy, aby miejsca z potencjałem nie stały niezagospodarowane, czekając na lepsze jutro.

Przedstawiamy POCZEKALNIE!

 

GARAŻ

Projekt Garaz to kolejna propozycja zastosowania „Miejskiego Plastra” w mieście.

Ulica Ofiar Oswiecimskich staje sie z roku na rok popularniejsza i bardziej zatłoczona. Liczne knajpki i restauracje przyciągają mieszkanców i turystów, a piękne kamienice i świetna lokalizacja w centrum miasta stanowią idealne dla tego podłoże. Latem coraz więcej widać tu ogródków, ustawianych obecnie już po obu stronach drogi. Wzdłuż  jednej ze stron ulicy widac szereg garaży. Są one wykorzystywane przez tamtejszych mieszkańców, jednak nie stanowią atrakcji ani pod względem wizualnym ani praktycznym. Oczywistym jest, że nie możemy ingerować w ich istnienie jednak można pomyśleć o wykorzystaniu przestrzeni wokół nich.

Proponujemy lekką konstrukcję drewnianą, tworzącą nadbudowę dla istniejących budynków. Nieszkodliwa dla użytkowników stanowiłaby patio, taras, lub nawet plażę, stając się konkurentem dla istniejących już ogródków letnich. Przeniesienie części z nich na inny poziom pozostawiłby na poziomie ulicy trochę oddechu, którego pomału zaczyna tam brakować.

 

 

Lokalizacja

Wrocław ul. Kazimierza Wielkiego

Category
architektura tymczasowa, mała architektura