About This Project

REWITALIZACJA DZIELNICY JUSTYNISZKI  W WILNIE

Projekt będący kontynuacją inicjatywy Miejskiego Plastra.

W dzielnicy Justyniszki powstałej w latach 80-tych zauważyliśmy wiele obiektów, które nie spełniają obecnie swojej pierwotnej roli. Obecnie są one rzadko wykorzystywane i brakuje na nie pomysłu. Zmiany radykalne, wymagające dużych nakładów kosztów i czasu, przebiegają, lecz oczywiście powoli.

Wybraliśmy do wprowadzenia drobnych interwencji dwa miejsca często wymieniane przez mieszkańców dzielnicy jako niedoceniane/zapomniane, znajdujące się wzdłuż głównego traktu pieszego. Jest to amfiteatr (betonowy zaniedbany obiekt, czasem wykorzystywany do wydarzeń masowych typu koncerty itp) i nieczynna fontanna w formie betonowego okręgu, który obecnie jest całkowicie nieużywany.

Sygnalizowane przez mieszkańców potrzeby to brak miejsc do wspólnego spotkania (ławek w dzielnicy jest wiele, ale nie umożliwiają one spędzania czasu w grupie), jak również brak przestrzeni, z której w różny sposób mogą korzystać mieszkańcy w każdym wieku.

Łącząc wybrane miejsca z potrzebami zaproponowaliśmy w obydwu miejscach instalacje funkcjonujące podobnie, różne w formie ze względu na dopasowanie do zastanej konstrukcji. Zabudowa fontanny jak również drobne obiekty rozmieszczone na amfiteatrze pozwolą mieszkańcom na spędzanie czasu w przestrzeni miejskiej na różne sposoby. Siedząc, leżąc, opalając się w słoneczne dni, jedząc w plenerze śniadanie czy wreszcie spotykając się razem ze znajomymi. Otwarta i prosta forma pozwala użytkownikom na dowolne korzystanie (ogranicza ich tylko wyobraźnia). Jednocześnie nakłania do wyjścia z domu i spędzenia czasu wspólnie z sąsiadami w przywróconej mieszkańcom przestrzeni.
Naszym projektem chcemy pokazać, że przestrzeń wokół nas można zmieniać małymi krokami i drobnymi interwencjami (co istotne – nisko kosztowymi), a osiągnięta poprawa działania danej przestrzeni w stosunku do nakładów może zaskoczyć swoją skalą.

_____________________________________________________________________________________________________

Projekt miał również charakter symboliczny, ponieważ był prezentem Polski dla Litwy w związku ze zbliżającą się setną rocznicą odzyskania niepodległości przez oba kraje przypadającą na 2018 rok. Został zrealizowany w ramach, koordynowanego przez Instytut Adama Mickiewicza, międzynarodowego programu kulturalnego POLSKA 100, towarzyszącego stuleciu odzyskania przez Polskę niepodległości.

Projekt został zainicjowany przez Instytut Adama Mickiewicza, działający pod marką Culture.pl oraz Urząd Miasta Wilno, przy wsparciu Instytutu Polskiego w Wilnie.
Sfinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021.

logo-iam-culture-2016-en-black

Lokalizacja

Wilno, dzielnica-Justyniszki

Współpraca

Instytut Adama Mickiewicza
www.culture.pl
Urząd Miasta Wilno
Instytut Polski w Wilnie

Category
mała architektura