About This Project

POCZEKALNIA

Poczekalnia to jeden z serii projektów „Miejskiego Plastra”, czyli idei zagospodarowania pustych, zaniedbanych miejsc w mieście, na których wykorzystanie miasto lub właściciel nie mają pomysłu / pieniędzy.

Kluczowym była tutaj lokalizacja. Skrzyżowanie ulic: Kazimierza Wielkiego i Ruskiej jest bowiem miejscem zwykle zatłoczonym, nie oferującym nic poza drogą i przejściem dla pieszych. Równocześnie stanowi ono jednak przedsionek dla studenckiego zakątka jakim jest Pasaż Niepolda i Kina Helios, znajdującego się tuż za rogiem. Nie ma tu gdzie przysiąść i poczekać na umówione spotkanie lub tramwaj. Narożna kamienica zakończona jest pustą ścianą szczytową w kiepskim stanie, będącą zazwyczaj jedynie miejscem lokalizacji kiepskiej jakości graffiti. W momencie powstawania projektu miasto posiadało jedynie dalekosiężne plany związane z tym miejsce.
Powstanie Poczekalni wyłoniło wiele problemów danej lokalizacji, skrywanych wcześniej w cieniu budynku na zaniedbanym trawniku. Wywołało ono sporo dyskusji i kontrowersji. Finalnie jednak, po jej demontażu naprawiono powierzchnię zagospodarowując zapomniana wcześniej przestrzeń, co idealnie wpisuje się w ideę Miejskiego Plastra.
Projekt realizowany w ramach festiwalu DOFA & ESK

 

 

Lokalizacja

Wrocław, Kazimierza Wielkiego

Współpraca

SARP Wrocław